lis 6, 2013

Kim jest technik poligrafii?

Kim jest technik poligrafii?

Poligrafia to dziedzina techniki, której przedmiotem zainteresowania są wszelkie procesy związane z drukiem. Osoba wykonująca zawód technika poligrafii zajmuje się zatem nie tylko obsługą maszyn i przygotowywaniem negatywów, ale jej zadaniem jest też bardzo często przygotowywanie składu do druku, komponowanie grafik oraz składanie tekstów tak, by były czytelne i przyjemne dla oka.

Narzędzia i zadania

Głównym narzędziem pracy technika poligrafii jest oczywiście komputer, bez którego nie może się on obejść. Najpopularniejszymi programami, których używa, są aktualnie Adobe Ilustrator, Corel Draw, a czasem Adobe Photoshop do przygotowywania grafik. Oprócz prac z komputerem, które wydawałyby się zadaniem grafika komputerowego, technik poligrafii jest zazwyczaj odpowiedzialny za kalibracje urządzeń, przygotowanie wzorów dokumentów i dostosowanie plików nadesłanych przez klientów do wymagań drukarni, w której pracuje. Może on też zajmować się oprawą książek i opracowaniem koncepcji edytorskich.

Niezbędna wiedza

Praktyczne umiejętności obsługi maszyn poligraficznych nie są obce technikowi poligrafii, a przynajmniej powinien sprawnie czytać ich schematy i rozumieć wszelkie instrukcje. Musi też cechować się znajomością materiałów, na których wykonywane są wydruki i chociaż podstawową wiedzą z zakresu projektowania graficznego oraz składu. Wiedza jest ważna w tym zawodzie, jednak o wiele większe znaczenie mają umiejętności praktycznego jej wykorzystania w pracy. Można się tego nauczyć w szkołach policealnych lub na specjalistycznych kursach.

A co z miejscem pracy technika poligrafii?

Jeśli osoba ze wspomnianym wykształceniem decyduje się na pracę grafika, może ona pracować na przykład w agencji reklamowej lub jako freelancer wykonując szereg prac powierzonych przez różnych klientów. W zakładach poligraficznych i punktach ksero może on obsługiwać maszyny drukarskie, a w wydawnictwach tworzyć składy do druku czasopism i książek. Może też szukać zatrudnienia w zakładach przemysłowych, które produkują papiery i inne materiały do druku.

Szkoły przygotowujące do zawodu technika poligrafii zwracają uwagę na to, że pracy w branży jest dużo i jest ona całkiem intratna. Jak jest w rzeczywistości? Zapraszam do dodawania swoich komentarzy.

Drukarnia Gdańsk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>