sty 19, 2014

Fotografie stock – praca z modelką i oświetleniem

Fotografie stock – praca z modelką i oświetleniem

Fotograf freelancer może zarobić sporo na swoich pracach, jeśli są dobre i dotyczą tematów ważnych dla biznesowego świata. Co ciekawe, nie trzeba się mocno wysilać, aby je sprzedać, bo zrobi to za nas jeden z serwisów fotografii stockowej czyli tak zwany bank zdjęć. Jeśli jesteś zainteresowany fotografią ludzi, bo widzisz w niej potencjał lub po prostu sprawia Ci ona przyjemność, zobacz, jakie rady przygotowaliśmy dla Ciebie.

Wybór odpowiedniej modelki to nie lada wyzwanie. Nie ma co ukrywać, że sesje na stocki organizujemy z niewielkim budżetem, dlatego też zazwyczaj korzystamy z uprzejmości naszych znajomych lub rodziny, jednak nie każdy życzy sobie, aby jego wizerunek był wykorzystywany w celach komercyjnych. Początkujące modelki, które chętnie pozują do dobrych zdjęć za niewielkim wynagrodzeniem znajdziesz w serwisach, gdzie można opublikować swoje portfolio, najpopularniejsze z nich to maxmodels. pl i megamodels. pl.

Sprawa jest bezproblemowa, jeśli dobrze płacisz, ale prawdopodobnie na początku Twojej przygody ze zdjęciami do serwisów typu microstock tozjdecia stock nierealne. Możesz próbować organizować sesję TFP czyli taką, w której wynagrodzeniem dla modelki będą zdjęcia powstałe na sesji, ale lepiej ze strony prawnej byłoby, gdybyś zapłacił dziewczynie chociażby kilkadziesiąt złotych, a ona pokwitowała na piśmie odbiór tego wynagrodzenia. Umowę (Model Realase) stwórz w porozumieniu z prawnikiem specjalistą od prawa autorskiego, aby nie było między fotografem a modelką żadnych niejasności. Dziewczyna musi wiedzieć, na co się zgadza i jakie będą konsekwencje jej decyzji. Uświadom ją, że powstałe na waszej sesji zdjęcia mogą przyczynić się do popularyzacji jej wizerunku. Dla początkujących modelek to świetna opcja na zdobycie profesjonalnych fotografii bez potrzeby wnoszenia wysokich opłat lub podpisywania niekorzystnych umów z agencjami modelek. Sfotografuj też dziewczynę z dowodem osobistym, by mieć dowód, że jest to osoba pełnoletnia i to faktycznie ona podpisała z Tobą umowę. Jak widzisz, oprócz umiejętności wykonywania świetnych zdjęć, przyda Ci się trochę wiedzy o kontaktach interpersonalnych i prawie autorskim.

Kiedy dochodzi do wyboru konkretnej osoby, która będzie pozowała do Twoich zdjęć, weź pod uwagę to, że powinna być ona atrakcyjna i budzić zaufanie. Nie chodzi o to, by zapraszać na sesje oszałamiające piękności, sprzedadzą się też zdjęcia zawierające wizerunek „dziewczyn z sąsiedztwa”. Twoje portfolio nie będzie jednak dobrze wyglądać, jeśli wybierzesz panie o wąskich ustach i z problemami z nadwagą, kiedy nie wymaga tego konkretny projekt. Osoba na zdjęciu nie może odwracać uwagi od jego tematyki.

Zastanów się dobrze, czy fotografować amatorkę, która będzie czuła się spięta przed Twoim obiektywem, czy też zdecydować się na zatrudnienie osoby z doświadczeniem chociażby na kilku sesjach. Zapewne będzie wiązało się to z wyższym wynagrodzeniem, jednak warto to przemyśleć, bo efekty sesji mogą być o niebo lepsze. Zawsze możesz umówić się wcześniej na tak zwane testy, gdzie nikt nic nie traci (bo też nie płaci), a podczas próbnej sesji możesz też zapoznać się ze stylem pozowania dziewczyny i jej urodą.

Kolejną sprawą jest konieczność zatrudnienia wizażystki i fryzjera. Nie każda modelka, nie ważne czy amatorka, czy profesjonalistka, będzie w stanie zrobić sobie profesjonalny makijaż fotograficzny. Potrzebne są tu markowe kosmetyki i wizażystka z doświadczeniem. Na zdjęciach studyjnych widać wszelkie niedoskonałości cery lub nieprofesjonalnie wykonanego makijażu, a na to nie można sobie pozwolić przy niewielkim budżecie. Takie zdjęcia będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

Od strony technicznej, warto wynająć dobre studio o dużym metrażu. Nie obędzie się bez miękkiego światła, które sprawi, że Twoja modelka będzie wyglądać atrakcyjnie. Wynajęte studio daje Ci duże możliwości zmiany oświetlenia, bo zazwyczaj masz do wyboru kilkanaście interesujących modulatorów światła oraz kilka lamp, z pomocą których możesz doświetlić zdjęcie dokładnie tak, jak Ci się to podoba. Pamiętaj o tym, że zazwyczaj atrakcyjne zdają się bardzo jasne fotografie, warto też używać białego tła, które prześwietlisz chowając za modelką nawet niewielką lampkę typu slave skierowaną na tło. Warto zadbać o to, by na powstałych fotografiach, żadne cienie nie odbijały się na tle, zaoszczędzimy tym samym czas na żmudnym szparowaniu. Na sesjach najczęściej używamy beauty dish’a lub sotfboxów o dużych wymiarach, na przykład oktagonalnych lub prostokątnych zależnie od tego, czy fotografujemy całą sylwetkę, czy też sam portret. Polecam sprawdzenie światła, wrzucając jedną gotową fotografię z modelką na monitor komputera i dokładne przyjrzenie się jej zanim rozpoczniemy naszą sesję. Nie możemy pozwolić na to, by zdjęcia nie sprzedały się przez jakieś drobne niedopatrzenie. Przy fotografowaniu całej sylwetki zadbaj o to, by cała modelka była oświetlona równa, a głębia kolorów ciała została zachowana.

zdjęcia stockowe - współpraca z modelką

Ważny jest także dobór tematyki fotografii. Najlepiej sprzedają się zdjęcia o tematyce biznesowej, choć możesz też świetnie zarobić na portretach typu beauty i różnego rodzaju scenkach przedstawiających różne aktywności, ale do tych ostatnich, będziesz musiał pokusić się o opuszczenie czterech ścian wygodnego studia. Kuchnia i gotowanie, sport, relacje międzyludzkie, emocje, portrety dla salonów kosmetycznych, kontakty biznesowe – to najbardziej typowe tematy zdjęć stock. Wybór ostatecznie należy do Ciebie, zapisz się na newsletter serwisu microstock, a będziesz otrzymywał mnóstwo inspiracji i podpowiedzi, jakie zdjęcia sprzedają się najlepiej.

Praca z modelką będzie przebiegała płynniej, jeśli wyczujesz wcześniej jej charakter. Jedne lubią być zagadywane i ustawiane, wtedy czują się pewniej, inne mają własne pomysły i aktywnie współtworzą zdjęcia, nie czekając na żadną zachętę z Twojej strony. W każdym przypadku warto zaznajomić modelkę z konfiguracją światła i mówić, na co zwracamy uwagę tworząc kolejne ujęcia. Nie powinniśmy traktować jej jak manekina, bo z pewnością nawet początkująca dziewczyna, jak tylko opadnie trema, rozluźni się, opowie o swoich pomysłach, a po jakimś czasie nie tylko jej wizerunek, ale też jej osobowość będzie dla fotografa inspiracją. Dzięki sesjom zdjęciowym można też zawrzeć ciekawe znajomości lub podjąć stałą współpracę na dłuższy czas, wystarczy tylko odrobina profesjonalizmu i zapewnienie miłej atmosfery.

Podsumowując, fotografia stockowa z udziałem modelki to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Musisz zadbać o wiele szczegółów, choć cena pojedynczego zdjęcia w najczęściej sprzedającej się licencji jest bardzo niska. Mimo to, gwarantuję Ci, że komercyjne użytkowanie Twoich fotografii przez klientów serwisów microstocków sprawia wielką satysfakcję, a przy odrobinie szczęścia i wielkiego zacięcia, pomimo ogromnej konkurencji jesteś w stanie wyjść na swoje i przestać dopłacać do swojego hobby.

Autorką wpisu i zdjęć jest Ewa Kubiak, jej stronę internetową możecie zobaczyć tutaj.
 
Share

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>