lis 17, 2013

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna

Dlaczego tak wiele osób nie lubi fotografii studyjnej? Powszechna opinia głosi, że jest nudno, przewidywalnie, drogo jeśli chodzi o sprzęt i wszystko to wszystko, co trzeba zrobić modelce, by wyglądała tak, jakbyśmy chcieli, aby wyglądała, a nie tak, jak daną dziewczynę widzi się na co dzień. W ogóle z taką opinią się nie zgadzam!Jedynie w kwestii kosztów mogę przyznać częściową rację, jednak z drugiej strony, bez oświetlenia nie zdziałamy wiele również w plenerze. Lampy reporterskie są zdecydowanie droższe od studyjnych, modulatory do nich to również wyższe koszty. Owszem, „tania” blenda potrafi we wprawnych rękach zdziałać cuda, ale to nie to, co fotografia studyjna – tu wszystko możemy ustawić dokładnie tak, jak tego chcemy. Kreujemy świat takim, jakim chcielibyśmy, żeby był. Czy taka zabawa może być nudna?

Fotografia studyjna kobiet wymaga również zatrudnienia dobrej wizażystki, która poradzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami cery z pomocą specjalnych kosmetyków fotograficznych. Dlaczego to takie ważne? Przy użyciu ostrzejszego światła (beauty dish, a nawet parasolka) podkreślamy wszystkie skazy na nienaturalnie dużą skalę. Jeśli zdecydujemy się na użycie miękkiego światła (okta, softbox), skóra na zdjęciach będzie gładsza, jednak nie znam osoby, która wolałaby mieć zdjęcia bez ciekawego, korekcyjnego lub wieczorowego makijażu niż z nim. Bez stylizacji i makijażu może rzeczywiście być nudno. Tło mamy jedno, modelkę zazwyczaj też mamy jedną i nie zawsze chce jej się ruszać tak, jak tego byśmy oczekiwali.

Uważam, że warto ćwiczyć swoje umiejętności pracy z modelkami w studio, aby osiągnąć idealne efekty bez strachu o niekorzystną pogodę i ciągłego przestawiania lamp. Dodatkowa korzyść jest taka, że nie musisz ruszać się ze studia, odpadają Ci też koszty i trudy dojazdu w plener, ominąć Cię może również zimno i retuszowanie zaczerwienionej na mrozie twarzy modelki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>