lis 6, 2013

Nowoczesna technologia druku – druk solwentowy

Nowoczesna technologia druku – druk solwentowy

Rosnące potrzeby klientów sprawiają, że technologia druku jest ciągle zmieniana i unowocześniana, aby zaspokajać wymagania rynku. Łatwo można się zatem domyśleć, jak wyglądała geneza druku solwentowego. Pokrótce przybliżę czym się on charakteryzuje.

Druk solwentowy wykonywany jest na ploterze atramentowym, w którym miejsce typowego tuszu na bazie wodnej zajął tusz solwentowy, wytwarzany na bazie rozpuszczalników organicznych. Jego główną zaletą jest to, że można go stosować na prawie wszystkich powierzchniach, a ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcemy drukować tam, gdzie nie można wykorzystać tuszu wodnego. Zwykły atrament nie przykleiłby się do powierzchni takich, jak na przykład folie, a tusz solwentowy doskonale radzi sobie z tego typu materiałami. Ta nowoczesna metoda druku wielo-formatowego zapewnia bardzo dobrą odporność na różnego typu czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV sięgającą nawet do kilku lat. Dzięki temu wydruki solwentowe znalazły zastosowanie przy tworzeniu reklam zewnętrznych tj. tablic reklamowych, billboardów czy kasetonów świetlnych, a także przy kreacji banerów reklamowych, transparentów oraz flag.

Nieustający postęp techniczny tej technologii oraz tworzenie coraz to doskonalszych powierzchni, na których drukowane są nośniki reklamowe, niemal zupełnie eliminuje ograniczenia wielkiego formatu. Za przykład może tu służyć siatka banerowa MESH. Jest to bardzo lekki i przewiewny materiał, przepuszczający około 50% światła. Przy wykorzystaniu takiego materiału wyjściowego do druku, otrzymamy świetnej jakości fotografię lub grafikę komputerową, spełniającą wymagania nawet najbardziej wybrednych klientów.

W druku solwentowym dla klientów bardzo ważne okazuje się to, że przy jego zastosowaniu możliwe jest wykonywanie pojedynczych prac, co prowadzi do sporych oszczędności. W wyniku tego zleceniodawca nie ponosi kosztów stałych, czyli świecenia kliszy czy wykonywania matryc drukarskich, jakie byłby niezbędne przy wydrukach offsetowych. Technika ta nie jest jednak bez wad: cechuje ją mniejsza precyzja niż dla druków przy użyciu atramentów wodnych, co jednak przy wielkich formatach nie stanowi zbyt dużego problemu, gdyż wydruki oglądane są zazwyczaj z pewnej odległości, zatem nie muszą to być tak wysokiej jakości nośniki reklamowe, jak na przykład niewielkich rozmiarów ulotki, które klient bierze do ręki i czyta z bliska.

Jak widać, druk solwentowy jest idealnym rozwiązaniem przy wszelkiego rodzaju akcjach promocyjnych lub reklamowych, a także imprezach wystawowych, gdzie trzeba rozpostrzeć bannery o dużych gabarytach i właśnie taki sposób jego zastosowania jest najczęściej spotykany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>